Blog Image

Växtregister

Fröers utseende

Register Posted on Tue, December 29, 2009 19:57:04

Hur själva fröet ser ut på dessa växter finns under rubriken ‘ Fröbilder’


Abutilon hybridum – Klockmalva.

Acer circinatum – Vinlönn.

Acer griseum x maximowiczianum

Acer palmatum – Japansk Lönn.

Acer shirasawanum ‘Aureum’ – Japansk Gyllenlönn.

Acaena sp. – Taggpimpinell.

Acmella oleracea – Parakrasse/Tandvärksplanta.

Aconitum alboviolacea.

Aconitum arcuatum – Bågstormhatt.

Aconitum hemsleyanum Slingerstormhatt.

Aconitum episcopale – Biskopmössestormhatt.

Aconitum lycoctonum ssp neapolitanum – Nordisk Stormhatt.

Actinotus helianthi – Flanellflocka.

Adenostyles alpina – Alpflockel.

Adonis pyrenaica – Bergadonis.

Ainsliaea acerifolia var. subapoda – Lönn-ainsliaea.

Allium cyaneum – Blålök.

Allium macranthum – Praktlök.

Allium prattii.

Alopecurus pratensis – Ängskavle.

Ampelopsis brevipedunculata var. maximowiczii – Flikbladig Glaspärlevin

Andropogon scoparius.

Androsace mathildae – Alpviva.

Anemone baldensis – Snöanemon.

Anemone fasciculata – Kaukasisk Narcissanemon.

Anemone hupehensis – Höstanemon.

Anemone narcissiflora – Narcissanemon.

Anemone obtusiloba.

Anemone polyanthus.

Anemone parviflora.

Anemone rupicola – Sidenanemon.

Anemone rivularis – Bäckanemon.

Anemone tetraquetra.

Anemone tetrasepala – Styvanemon.

Anemone trullifolia – Himmelssippa.

Anemonopsis macrophylla f. albiflora ‘White Swan’ – Porslinsblomma vit.

Anemonopsis macrophylla – Porslinsanemon.

Angelica gigas – Röd Kvanne.

Angelica x hybrida ‘Ebony’ – Kvanne.

Antennaria dioica – Kattfot.

Anomatheca laxa – Palettlilja.

Aquilegia glandulosa.

Aralia cachemirica – Kashmiraralia.

Aralia racemosa – Lundaralia.

Arenaria purpurascens – Purpurnarv.

Argemone platyceras – Taggvallmo.

Arnebia pulchra – Profetblomma.

Armeria juniperifolia ’Bevan’s Variety’ – Tuvtrift.

Artemisia umbelliformis – Temalört.

Asclepias syriaca – Sidenört.

Aster alpinus v. dolomiticus.

Aster divaricatus – Vit Skogsaster.

Astrantia major – Stjärnflocka

Baptisia australis – Färgväppling.

Barbarea vulgaris variegata – Sommargyllen.

Berberis prattii.

Berberis vulgaris coll. Gotland.

Boykinia aconitifolia – Bräckbräcka.

Boykinia richardsonii.

Calceolaria – Toffelblomsläktet.

Campanula latifolia – Hässleklocka.

Campanula sarmatica – Ryssklocka.

Campanula tommasiniana – Violklocka.

Castelleja rhexifolia.

Caulophyllum thalictroides – Azurbär.

Centaurea macrocephala – Gulklint.

Cephalaria gigantea – Jättevädd.

Cercidiphyllum japonicum – Katsura.

Chloris barbata – Paraplygräs.

Cimicifuga racemosa – Silverax.

Clematis columbiana v. tenuiloba – Amerikansk Tuvklematis.

Clematis pitcheri – Coloradoklematis.

Clematis crispa – Krusklematis.

Clematis recta – Styvclematis.

Clintonia borealis – Gult Skogsöga.

Cnicus benedictus.

Cobaea scandens – Klockranka.

Codonopsis lanceolata – Prickig Porslinsklocka.

Codonopsis rotundifolia.

Codonopsis ovata – Nickklocka.

Collomia debelis var. Larsenii.

Colutea media – Hybridblåsärt.

Cortusa turkestanica – Klockvivesläktet.

Corydalis sempervirens.

Cuphea x purpurea – Eldflugeblomster.

Cyperus glaber – Bukettag.

Cyperus papyrus – Papyrus.

Dahliafrö.

Dalea purpurea – Prärieklöver.

Daphne laureola – Lagertibast.

Daphne mezereum f- alba – Vit Tibast.

Daphne pontica.

Deinanthe bifida – Vit Kransbräcka.

Delphinium glareosum – Kaskadriddarsporre.

Delphinium orfordii – Orfordriddarsporre.

Delphinium oxysepalum – Dvärgriddarsporre.

Dianthus arenarius f. nanus.

Dianthus erinaceus.

Dianthus ferrugineus.

Dianthus glacialis – Glaciärnejlika.

Dianthus oschtenicus.

Dianthus nardiformis.

Cicentra scandens – Klätterhjärta.

Digitalis parviflora ‘Chocolate’ – Axfingerborgsblomma.

Diphylleia cymosa – Paraplyblad.

Diphylleia sinensis.

Disporum smithii.

Dodecatheon pulchellum – Liten Tolvgudablomma.

Dracocephalum ruyschiana – Drakblomma.

Eccremocarpus scaber – Fackelranka.

Echinacea pallida – Läkerudbeckia.

Echinocystis lobata – Taggreva.

Echium amoenum – Röd Snokört.

Edraianthus pumilio – Dvärggräsklocka.

Eleutherococcus senticosus – Rysk rot.

Elymus magellanicus – Blåelm.

Erodium acaule – Skatnäva.

Erodium manescavii – Bergnäva.

Erythronium hendersonii – Svartögd Hundtandslilja.

Erythronium tuolumnense – Gul Hundtandslilja.

Euonymus europaeus – Benved.

Euonymus hamiltonianus – Tokyobenved.

Euphorbia myrsinites – Myrtentörel.

Filipendula vulgaris – Brudbröd.

Fritillaria collina.

Fritillaria montana – Späd klocklilja.

Galega officinalis – Getruta.

Gaura lindheimeri – Sommarljus.

Gentiana asclepiadea – Knippgentiana.

Gentiana oschtenica – gul

Gentiana purpurea – Baggsöta.

Geranium – Näva.

Geum rivale ‘Album’ – Humleblomster.

Gillenia stipulata.

Gillenia trifoliata – Trebladsspirea.

Gladiolus communis – Småblommig Sabellilja.

Glaucidium palmatum – Lunddocka.

Gladiolus flanaganii.

Gladiolus sp.

Globularia meridionalis – Krypskrabba.

Globularia valentina.

Gypsophila tenuifolia.

Helichrysum milfordiae – Kuddeternell.

Heliotropium arborescens – Heliptrop.

Helonias bullata – Rött Sumpax.

Heloniopsis orientalis v. breviscapa -Båglilja.

Hepatica maxima – Blåsippesläkten.

Heuchera – Alunrot.

Hirs.

Humulus japonicus – Japansk Humle.

Hylomecon japonicum – Skogsvallmo.

Hypericum androsaemum.

Hypericum androsaemum ‘Albury Purple’.

Hystrix patula.

Iliamna remota.

Incarvillea zhongdianensis.

Inula rhizocephala – Rosettkrissla.

Ipomoea quamodit – Fjäderstjärnvinda.

Iris cristata – Krypiris.

Iris pseudacorus – Svärdslilja.

Jasione montana – Blåmunkar.

Knautia macedonica – Grekisk vädd.

Kolkwitzia amabilis – Paradisbuske.

Lathyrus aureus – Gyllenärt.

Lathyrus davidii.

Lathyrus niger – Vippärt.

Lathyrus venetus.

Lathyrus vernus – Vårärt.

Lavendula multifida – Sommarlavendel.

Leontopodium fedtschenkoanum.

Ligularia alpigena.

Lilium albanicum – gul Turbanlilja.

Lilium artvinense.

Lilium canadensis.

Lilium martagon – Krollilja.

Lilium rhodopeum.

Loasa nana.

Lopezia racemosa – Enmansblomma.

Lychnis chalcedonica – Studentnejlika.

Maacia amurensis.

Magnolia salicifolia x kobus.

Malanthemum racemosum – Vipprams.

Meconopsis betonicifolia ‘Alba’ – Vit Bergvallmo.

Meconopsis betonicifolia ‘Hensol Violet’ – Lila Bergvallmo.

Meconopsis cambrica – Engelsk Vallmo.

Meconopsis grandis – Lila Bergvallmo.

Meconopsis prattii.

Meconopsis punicea – Röd Bergvallmo.

Meconopsis quintuplinervia – Tidig Bergvallmo.

Mertensia primuloides – Klippfjärva.

Mertensia pterocarpa – Stenfjärva.

Milium effusum ‘Aureum’ – Gulbladig Hässlebrodd.

Mirabilis jalapa – Underblomma.

Molopospermum peloponnesiacum.

Mukdenia rossii – Lönnbräcka

Nomocharis farreri.

Nomocharis pardanthina – Fransfjärilslilja.

Oenothera caespitosa – Jordnattljus.

Opuntia phaeacantha (mindre form)

Opuntia phaeacantha (stor form)

Opuntia phaeacantha ”Longispina” – Blåopuntia.

Oxalis corniculata – Krypoxalis.

Oxytropis megalantha – Blå Hokkaldovedel.

Paeonia – Pion.

Paradisea liliastrum – Paradislilja.

Papaver orientalis – Orientalisk Vallmo.

Papaver radicatum – Fjällvallmo.

Patrinia gibbosa – Patrinia.

Penstemon grandiflora.

Penstemon grandiflorus – Storblommig Penstemon.

Penstemon halli – Halls Penstemon.

Penstemon rupicolahybrid.

Perezia linearis.

Persicaria orientalis – Purpurpilört.

Petrophytum caespitosum – Mattspirea.

Phaseolus coccineus – Rosenböna.

Phlomis tuberosa – Röd lejonsvans.

Phlox drummondii – Sommarflox.

Phormium tenax.

Physocarpus opulifolius ‘Diabolo’ – Rödbladig Smällspirea.

Physochlaina orientalis – Vårbolmört.

Plantago asiatica – Asiatiskt Groblad.

Polemonium caeruleum ’Alba’ – Blågull.

Polygonatum roseum – Rosenrams

Potentilla pulvinaris.

Primula florindae – Sommarviva.

Primula veris odlad form – Gullviva.

Primula waltonii hybrid – Tibetviva.

Prunella grandiflora – Praktbrunört.

Pulsatilla alpina ssp. Apiifolia – Gul Alpsippa.

Pulsatilla aurea.

Pulsatilla cernua.

Pulsatilla pratensis – Fältsippa.

Ranunculus aconitifolius – Stormhattsranunkel.

Rheum alexandrae – Kejsarinnans Förkläde.

Rhodiola integrifolia – Röd Rosenrot.

Rhodiola rhodantha-Ljusröd Rosenrot.

Rhodochiton atrosanguineum – Törnrosas kjortel.

Rhodotypos scandens – Schersminsros.

Ricin.

Rudbeckia hirta v. pulcherrina – Sommarrudbeckia.

Rudbeckia occidentalis – Trollrudbeckia.

Salvia splendens – Praktsalvia.

Sanguisorba hakusanensis – Nickpimpinell.

Sanguisorba officinalis – Blodtopp.

Sanguisorba tenuifolia ‘alba’ – Vit Hängpimpinell.

Sanguisorba tenuifolia ‘Rosea’ – Rosa Hängpimpinell.

Saruma henryi.

Saussurea globosa.

Saxifraga kolenatiana.

Saxifraga sp. Rosa.

Saxifraga manchuriensis – Penselbräcka.

Saxifraga rotundifolia – Prickbräcka.

Saxifraga x zimmeteri – Zimmeterbräcka.

Scabiosa japonica – Japansk Vädd.

Scopolia carniolica f. Hladnikiana – Gulblommande Dårört.

Scopolia carniolica var. brevifolia – Gul Dårört.

Sedum lydium – Lydisk fetknopp.

Sedum oreganum – Oregonfetknopp.

Solanum laciniatum – Känguruäpple.

Soldanella alpina – Alpklocka.

Solenostemon scutellarioides – Palettblad.

Sorbus filipes.

Sorbus ‘Joseph Rock’

Sorbus reducta – Dvärgrönn.

Sorbus thuringiaca ‘Fastigata’ – Rundoxel.

Sorbus vilmorinii ‘Räkrosa’

Staphylea pinnata – Pimpernöt.

Stachy macrantha – Praktbetonika.

Swertia kingii – Stålörtsläktet.

Swertia perennis – Stålörtsläktet.

Swertia perfoliata – Stålörtsläktet.

Syneilesis aconitifolia.

Syneilesis palmata – Parasollstånds.

Thalictrum filamentosum – Snöruta.

Thalictrum petaloideum.

Thalictrum pubescens ‘Purple Form’ – Bisamruta.

Thalictrum reniforme.

Thalictrum rochebrunianum – Skuggviolruta.

Thlaspi stylosum – Dvärgkärvsfrö OBS! STAVFEL PÅ NAMNSKYLTEN PÅ BILDEN

Thlaspi zaffranii.

Thunbergia alata – Svartöga.

Tinantia erecta – Änketårar.

Townsendia alpigena v. alpigena syn. T.montana.

Townsendia eximia.

Trifolium ‘Chrimsons feathers’ – Klöversläktet.

Trifolium ochroleucum – Månskensklöver.

Trifolium rubens – Purpurklöver.

Trillium albidum – Vit Jättetreblad.

Trillium cernuum – Nicktreblad.

Trillium chloropetalum – Jättetreblad.

Trillium erectum – Purpurtreblad.

Trillium kurabayashii.

Trillium tschonoskii – Asiatiskt Treblad.

Trillium mix – Trebladssläktet.

Trollius laxus var. albiflorus.

Trollius pumilus – Dvärgsmörkål.

Trollius x cultorum ‘Alabaster’.

Tulbaghia galpinii.

Tulipa sprengeri – Sommartulpan.

Veratrum – Nysrot.

Verbena bonariensis – Jätteverbena.

Verbena macdougalii.

Viburnum lantana ‘Aureum’ – Parkolvon.

Viola jooi.

Wulfenia baldaccii.

Zaluzianskya capensis – Nattblomster.

Zigadenus elegans – Grönlilja.

Zinnia violacea.



Frösådder – Register A.

Register Posted on Sun, December 27, 2009 20:40:33

Bild och såråd på hur jag har gjort hittar du på dessa växter i albumet ‘Frösådd’

Acer circinatum – Vinlönn.

Achillea sibirica v. camtschatica – Röllika släktet.

Acmella oleracea syn. S. oleracea – Parakrasse/ Tandvärksplanta.

Aconitum lycoctonum ssp. Vulparia – Alpstormhatt.

Adenophora nikoensis v. Stenophylla.

Adenostyles alpina – Alpflockel.

Alchemilla erythropodo – Rödskaftad daggkåpa.

Allium narcissiflorum – Klocklök.

Ampelopsis humulifolia.

Andropogon scoparius.

Androsace mathildae – Alpviva.

Anemone caroliniana.

Anemone demissa.

Anemone leveillei – Glansanemon.

Anemone lyallii.

Anemone palmata – Ranunkelsippa.

Anemone parviflora.

Anemone tetrasephala – Styvanemon.

Anemone x lesseri – vit Flikanemon.

Anemonopsis macrophylla – Porslinsanemon.

Angelica archangelica – Fjällkvanne.

Anigozanthos manglesii – Röd Kängurutass.

Anisisop ‘Golden Jubileé’.

Anisodontea capensis – Rumsmalva.

Aquilegia bertolonii – Italiensk Akleja.

Aquilegia flabellata ‘Alba’ – Japansk Akleja.

Aquilegia saximontana x jonesii.

Aralia racemosa – Lundaralia.

Arenaria montana – Bergnarv.

Argemone platyceras – Taggvallmo.

Argemone mexicana – Gul Taggvallmo.

Arnebia pulchra – Profetblomma.

Artemisia glomerata – Malört.

Artemisia stelleriana – Sandmalört.

Artemisia umbelliformis – Temalört.

Arisaema flavum – Liten Kobrakalla.

Articum tomentosum – Ullkardborre.

Aruncus aethusifolius – Koreansk Plymspirea.

Ascleppas speciosa – Sidenört.

Athamanta cretensis – Likörrot.



Frösådder – Register B.

Register Posted on Sun, December 27, 2009 20:39:56

Bild och såråd på hur jag har gjort hittar du på dessa växter i albumet ‘Frösådd’

Baptisia leucantha.

Baptisia minor.

Barbarea vulgaris ‘variegata – Sommargyllen.

Bellevalia romana – Romarhyacint.

Berberis prattii syn. B.aggregata v. Prattii.

Berberis vulgaris coll. Gotland.

Bergenia purpurascens – Rödbladig Bergenia.

Briza media – Darrgräs.

Borago officinalis – Gurkört.

Brugmansia suaveolens – Änglatrumpet



Frösådder – Register C.

Register Posted on Sun, December 27, 2009 20:39:24

Bild och såråd på hur jag har gjort hittar du på dessa växter i albumet ‘Frösådd’

Calceolaria falclandica – Toffelblomma.

Caltha palustris – Vit Kabbeleka.

Calycanthus floridus v. Laevigatus – Kryddbuske.

Campanula aucheri.

Campanula incurva.

Campanula takesimana ‘Beatiful Trust’

Campanula makaschvilii.

Canna indica.

Cardamine enneaphyllos – Vårtandrot.

Carex buchananii – Kopparstarr.

Carex macloviana – Lämmelstarr.

Carex pendula – Hängstarr.

Carlina acaulis – Silvertistel.

Castilleja rhexifolia.

Cerastium alpinum ssp. Lanatum – Fjällarv.

Chasmanthium latifolium – Droppax.

Chelone obliqua – Sköldpaddsört.

Cirsium eriophorum – Klottistel.

Claytonia megarhiza – Bergsköna.

Clematis heracleifolia – Trumpetklematis.

Clematis ochotensis – Amurklematis.

Clematis stans – Blek Trumpetklematis.

Clematis viorna – Urnklematis.

Codonopsis cardiophylla.

Codonopsis lanceolata – Prickig Porslinsklocka.

Collomia debilis var. Larsenii.

Corydalis heterocarpa.

Corydalis ochroleuca.

Cryptotaenia japonica – Purpur Mitsuba.



Frösådder – Register D.

Register Posted on Sun, December 27, 2009 20:38:29

Bild och såråd på hur jag har gjort hittar du på dessa växter i albumet ‘Frösådd’

Deinanthe bifida – Vit Lundsköna

Delphinium elatum ‘Dusky Maidens’ – Stor Riddarsporre

Delphinium triste – Sorgriddarsporre

Deschampsia caespitosa – Tuvtåtel

Dianthus anatolicus – Anatolisk Nejlika

Dianthus arenarius – Sandnejlika

Dianthus carthusianorum – Brödranejlika.

Dianthus deltoides – Backnejlika

Dianthus erinaceus – Igelkottsnejlika

Dianhtus gratianopolitanus – Bergnejlika.

Dianthus lumnitzeri.

Dianthus petraeus – Taggnejlika.

Dianthus pinifolius

Dianthus plumarius – Fjädernejlika

Dianthus seguieri – Rosennejlika.

Dianthus subacaulis – Mattnejlika.

Digitalis parviflora ’Chocolate’ – Axfingerborgsblomma

Douglasia laevigata – Stor Indianviva.

Draba korabensis



Frösådder – Register E.

Register Posted on Sun, December 27, 2009 20:37:51

Bild och såråd på hur jag har gjort hittar du på dessa växter i albumet ‘Frösådd’

Eccremocarpus scaber – Fackelranka.

Echinacea Art’s Pride.

Enchianea purpurea ‘Dubbel Decker’.

Echinocytis lobata – Taggreva

Echinops ruthenicus.

Echium amoenum.

Edraianthus pumilio – Dvärggräsklocka.

Eleutherococcus sessiliflorus – Oskaftad Stickaralia.

Eleutherococcus setchuenensis – Sichuanstickaralia.

Eragrostis spectabilis – Purpurkärleksgräs

Erigeron aurantiacus – Orangebinka.

Erigeron compositus – Flikbinka

Erigeron ‘Dimity’

Eritrichium nanum – Trollförgätmigej

Eryngium alpinum – Alpmarton

Eryngium amethystinum – Blå Marton.

Eryngium tripartitum – Bollmarton

Eryngium variifolium – Atlasmarton

Erythroninum tuolumnense – Gul Hundtandslilja.



Frösådder – Register F.

Register Posted on Sun, December 27, 2009 20:37:12

Bild och såråd på hur jag har gjort hittar du på dessa växter i albumet ‘Frösådd’

Filipendula hexapetala – Brudbröd

Fritillaria meleagris – Kungsängslilja.



Frösådder – Register G.

Register Posted on Sun, December 27, 2009 20:36:16

Bild och såråd på hur jag har gjort hittar du på dessa växter i albumet ‘Frösådd’

Galega officinalis – Getruta

Gaura lindheimeri ‘The Bride’ – Sommarljus.

Gentiana angustifolia – Smalbladig Alpgentiana.

Gentiana purpurea – Baggsöta.

Gentiana verna – Vårgentiana.

Geranium ‘New Dimension’.

Geranium ‘Pastel Clouds’.

Geranium sanguineum ‘Max Frei’ – Blodnäva.

Geranium ‘Purple Haze’

Geranium versicolor – Ådernäva

Gladiolus communis- Småbladig Sabellilja.

Gladiolus flanaganii.

Glaucidium palmatum – Lunddocka

Globularia meridionalis – Krypskrabba.

Gypsophila cerastioides – Mattslöja

Gypsophila muralis – Grusnejlika



Next »